En iyi su geçirmez telefon hangisi ?

  • Anasayfa
  • -
  • En iyi su geçirmez telefon hangisi ?
10 Eylül
En iyi su geçirmez telefon hangisi ?

En iyi su geçirmez telefon hangisi ?

Su geçirmez telefon fikri sadece 2012 yılına ait bir düşünce değil ve tabi ki ilk olarak Xperia Z ile gelmedi. Akıllı telefon marketinde uzun çalışmalara ve aynı zamanda da bir çok başarısızlıklara sebep olan projenin en iyi üyesinin Xperia Z olması gözleri Sony’nin üzerine çevirdi.

Akıllı telefonları su geçirmez tasarlamak güzel fikir ancak aynı zamanda her zaman bir dezavantajları oluyor. Casio ilk Gz’One su geçirmez telefonlarını ürettiğinde dünyada büyük bir yankı uyandırmadı. Bunun nedeni bu telefonun su geçirmez özelliğinin getirdiği, geri kalmış yazılım, hayal kırıklığı ekran kalitesi ve yavaş işlemcilerinin olmasıydı.

Xperia Z’yi özel yapan; her ne kadar en iyi özelliklerle gelmese de oldukça ortalama üstü bir işlemci ve ekran kalitesiyle birlikte gelen su geçirmez özelliğiydi. Sony’nin telefonunun üst sıralara taşındığını gören Samsung da bu konuda elini çabuk tutarak yeni Samsung Galaxy S4 türevleri telefonlarının tanıtımına bir su geçirmez yetiştirmeyi başardı.

Sony ve Samsung’un iki su geçirmez cihazını karşılaştırarak, hangisinin bu konudaki deneyimlerinin daha iyi olduğuna karar vermek size kalıyor.

Öncelikle iki telefonun da büyük ve yüksek kaliteli ekranlar, hızlı işlemciler, güzel kameralar, iyi ve süslü bir tasarım sunduğu açık bir gerçek. Ortak özelliklerden biri de tabi ki su geçirmez özellikleri. Xperia Z bir yıl boyunca su geçirmezliği reklamlarında çok iyi yansıttı. Öyle ki bu konuda zaten S4’ün bir küçüğü izlenimi veren Active’e malzeme bırakmadı diyebiliriz.

Öncelikle Samsung su geçirmezinin özelliklerine bakalım. Samsung Galaxy S4 Android marketin şuan en popüler cihazlarından biri. Samsung’un bu cihazın türevlerinden bir politika izlemesi aslında oldukça akıllıca bir taktik. Mükemmel kamera, ekran, performans ve yazılım özellikleriyle geliyor. S4 Active de, Galaxy S4 Mini gibi S4’ün bir alt modeli ve türev modelleri olarak gelen telefonlardan biri olarak raflardaki yerini alıyor.

S4 Active’in tasarım olarak S4’ten daha iyi göründüğünü bile söyleyebiliriz ve her ne kadar alt modelleri gibi görünse de S4’ü Active’e tercih etmek için fazla bir neden yok. Mavi tasarımıyla gelen Active iki menü ve bir geri tuşuyla tamamen dokunmatik olmayan telefonlardan biri. S4 Active, S4’ün 13 mega piksel yüksek çözünürlüklü kamerasına karşılık, 8 mega piksel kamera ile geliyor. LCD ekranın yanında Samsung tüm süslü kamera uygulamaları Active’de de bulunuyor. Yazılım açısından Samsung Galaxy S4 Active’in hiçbir eksiği bulunmuyor.

 

Sony Xperia Z’ye gelecek olursak, hatırlayacak olursanız Sony’nin amiral gemisi Ocak ayında CES 2013’te tanıtılmıştı ve Sony’nin gidişatını oldukça iyi etkilemişti. LTE bağlantı sistemiyle gelen cihazın farklı tasarımının yanında dikkat çeken özelliklerinden biri batarya ömrü ve batarya tasarrufu sağlayan özellikleri. Ayrıca kuma, suya ve basınca dayanıklı olması.

Samsung Galaxy S4 Active’in son Android sürümü ve etkileyici Samsung uygulamalarına karşılık, Sony’deki bir adım geri kalmış işletim sistemi Sony Xperia Z’yi bir adım geri atıyor. Ayrıca açısal olarak ekranın özellikleri daha kötü ve performansı da Active kadar iyi değil. Samsung, Sony kadar hızlı davranamadı belki ancak cihazın Xperia Z’yi özellikleri bakımından gölgede bırakması cihazı daha ileri taşımaya yetecek mi, bu da en çok merak edilen sorulardan bir tanesi.

Xperia Z’nin suya ve basınca dayanıklı özelliği bir çok video ve denemeyle kanıtlanmış durumda olmasına rağmen, Sony bu telefonları tam olarak su altı telefonu olarak tasarlamamış. Sony bu cihazları her hangi bir yerde kullanmaktan korkmamanızı öngörüyor ancak su altında kullanmanızı da tam olarak tavsiye etmiyor. Aynı zamanda su geçirmez olarak gelen Tablet Z de bu özellikleri kapsıyor. Örneğin bir su geçirmez telefon ya da tablet elinizde olduğunda, su altında fotoğraflar çekmek isteyebilirsiniz. Her ne kadar su altı çekimlerinde telefonunuz zarar görmese de su altı görüşü tam olarak bunun için tasarlanmadığının da bir göstergesi oluyor.  Ayrıca su altında oyun oynamanız da kolay olmuyor.

Karar:

Eski dönemlerin aksine 2013 yılında su geçirmez telefonlar daha ince ve hafif ancak tam anlamıyla mükemmele ulaşmış değil. Her iki telefonun da farklılıklarını sizlere sıralamaya çalıştık. Hangi telefonu seçeceğiniz her zaman size kalmış bir karar ancak akıllı telefon dünyasında kullanım amacınız göz önünde bulundurulduğunda, her zaman bir en iyi bulunuyor.

İki telefonun da tam olarak su altı kullanıma uygun olmamasının yanı sıra su geçirmez bir telefon tercih etmek istediğinizde hangi amiral gemiyi seçeceğinizi iyi düşünmenizi tavsiye ediyoruz.

YORUM EKLE

E-Mail adresiniz paylaşılmayacaktır.